728 x 90

انواع نسل های انسان در قرن معاصر- تعاریف، تفاوت ها و شباهت ها

انواع نسل های انسان در قرن معاصر- تعاریف، تفاوت ها و شباهت ها

انواع نسل های انسان – تعاریف، تفاوت ها و شباهت ها   تعریف نسل نسل ها به انسان‌هایی که در یک دورهٔ زمانی زندگی کرده‌اند یا متولد شده‌اند و دارای اشتراکاتی هستند گفته می‌شود. عدد دقیق برای آن تعیین نشده ولی هر نسل حدود 30 سال عمر دارد. به این نسل ها “هم دوره” هم

انواع نسل های انسان – تعاریف، تفاوت ها و شباهت ها

 

تعریف نسل

نسل ها به انسان‌هایی که در یک دورهٔ زمانی زندگی کرده‌اند یا متولد شده‌اند و دارای اشتراکاتی هستند گفته می‌شود. عدد دقیق برای آن تعیین نشده ولی هر نسل حدود 30 سال عمر دارد. به این نسل ها “هم دوره” هم گفته می شود. انسان هایی که تقریبا باهم به دنیا می آیند، باهم رشد می کنند، بالغ می شوند و دارای فرزند می شوند.

تقسیم بندی نسل ها در هر منطقه با توجه به حوادث و اتفاقات آن منطقه با هم فرق دارند. مثال بارزش نسل دهه شصتی در ایران است که در خلال انقلاب اسلامی و جنگ تحمیلی به دنیا آمده و دارای اشتراکات بسیاری باهم بوده و با نسلهای قبلی و بعدی خود متمایز هستند. در صورتی که این نسل در کشورهای دیگر وجود خارجی ندارد.

با این حال کشور های غربی برای مطالعه رفتار و مشخصات نسلهای خود اقدام به تقسیم بندی عمومی کرده اند که تحت عنوان تئوری نسل استراوس-هاو ارائه شده است.

 

انواع نسل ها بر اساس تئوری استراوس-هاو

جدول انواع نسل ها طبق استراوس-هاو

تقسیم بندی این نسلها همانطور که گفته شد بر اساس تحقیق یک موسسه امریکایی بوده و بر اساس تاریخ، فرهنگ و جامعه امریکایی صورت گرفته است. با این حال شباهت زیادی با بقیه نسلهای دنیا دارد:

 

نسل گم شده

بین سالهای 1883 و 1900 به دنیا آمدند. در اروپا تحت عنوان نسل 1914 شاخته می شوند. در جنگ جهانی اول جنگیدند و دهه پرشور 20 را دیده اند.

 

عظیم ترین نسل یا نسل GI

عظیمترین نسل

عظیم ترین نسل

بین سالهای 1901 و 1927 متولد شده اند و به بازماندگان جنگ جهانی دوم هم گفته می شوند. این نسل در دهه پرشور 20 رشد کرده اند و دوران افسردگی بزرگ پس از جنگ جهانی را لمس کردند.

 

نسل ساکت

بین سالهای 1928 تا 1945 به دنیا آمدند و به نام “کم شانس ها” هم معروف هستند. این نسل عموما پس از جنگ جهانی دوم رشد کرده و جنگهای کره و ویتنام را دیده اند یا در آنها شرکت کردند.

 

نسل انفجار کودک یا بیبی بومر

بین سالهای 1946 تا 1964 پس از جنگ جهانی دوم بدنیا آمدند. این نسل بخاطر زاد و ولد زیاد به نام نسل انفجار کودک مشهور هستند و عموما نسلی بودند که در جنگ ویتنام شرکت کرده (مختص به ایالات متحده) و شکل دهنده جنبش های فرهنگی دهه 60 میلادی بودند.

 

نسل X

جوانان نسل X

جوانان نسل X

 

بین سالهای 1965 تا 1980 متولد شدند. این نسل که بعد از دوران انفجار کودک پا به جهان گشودند، نسلی بودند که با توجه به موقعیت جغرافیایی خود به صورت جهانی و به تفکیک کشور باهم بیشترین تفاوت را دارند. در امریکا، پس از سقوط شدید نرخ زاد و ولد به این نسل “بیبی باستر” هم گفته می شود. این نسل دارای انواع فرهنگ ها و ضد فرهنگهای متفاوتی است و به خاطر همین به آن نسل X می گویند.

 

نسل میلنیال یا نسل Y

جوانان نسل Y

جوانان نسل Y

این نسل بین سالهای 1981 و 1996 به دنیا آمدند. به نسل نسل میلنیال یا نسل هزاره هم گفته میشود زیرا در ابتدای هزاره سوم رشد کرده اند. جمعیت این نسل طبق تحقیقات پیو ریسرچ سنتر با اختلاف کمی از نسل بیبی بومر های (انفجار کودک) بیشتر می باشند.

 

نسل Z یا مخفف Gen Z

جوانان نسل Z

جوانان نسل Z

این نسل پس از نسل Y به دنیا آمدند یعنی بین سالهای 1997 و 2012.

 

نسل آلفا

این نسل حدودا بین 2010 تا 2020 به دنیا آمدند و تنها نسلی هستند که در قرن 21 بدنیا آمدند. پیش بینی می شود که این نسل تا سال 2025 به دو میلیارد نفر برسند. این نسل در دوره ای زندگی می کنند که بیشترین دسترسی زمانی را به تکنولوژی دارند، نسبت به پدر و مادر مستقل تر هستند. در دوره ای زندگی می کنند که ثروت و امکانات بیشتر در دسترس است. این نسل به نام نسل ناجی، شروع کنندگان و پرچمداران دوره جدید هستند. این نسل بهتر و با کیفیت تر از هر نسل دیگری تحصیل دانش می کنند.

 

کاروسل پست ها

یک نظر بگذارید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمتهای مورد نیاز با * مشخص شده اند

پست های اخیر

برترین نویسندگان

دارای نظر

ویدئوهای ویژه