728 x 90

حقایقی در خصوص اینترنت ماهواره ای استارلینک ایلان ماسک

حقایقی در خصوص اینترنت ماهواره ای استارلینک ایلان ماسک

راه نجات: اینترنت ماهواره ای! در محافل گیمرها و استریمرهای ایرانی مختلف وقتی صحبت از اینترنت ایران می شود همیشه سه موضوع سرتیتر صحبتهاست؛ “اینترنت آشغال ایران”، “پینگ خیلی بالای داغون” و اینکه “بالاخره اینترنت ماهواره ای میاد و راحت میشیم”. کاری با دو مساله اول نداریم چون که آخرین امیدهای ما که بسته بهراه نجات: اینترنت ماهواره ای!

در محافل گیمرها و استریمرهای ایرانی مختلف وقتی صحبت از اینترنت ایران می شود همیشه سه موضوع سرتیتر صحبتهاست؛ “اینترنت آشغال ایران”، “پینگ خیلی بالای داغون” و اینکه “بالاخره اینترنت ماهواره ای میاد و راحت میشیم”. کاری با دو مساله اول نداریم چون که آخرین امیدهای ما که بسته به عملکرد آقای وزیر، آذری جهرمی بود نقش بر آب شد و در آخرین حرکت خود نمک گران شدن این تحفه را بر زخم گیمرها پاشید. موضوع اصلی این مقاله در خصوص این است که چه زمانی اینترنت ماهواره ای از راه خواهد رسید و ما را نجات خواهد داد.

تاریخچه استارلینک و پروژه اینترنت ماهواره ای خود

اینترنت ماهواره ای پدیده جدیدی نیست و در دو دهه اخیر شرکت های مختلفی آن را ارائه کرده اند. با این حال با توجه به محدودیتهای فنی و تکنولوژیکی این ماهواره ها فقط میتوانستند مناطق خاصی را تحت پوشش قرار بدهند و مهم تر اینکه با توجه به فاصله زیادشان از سطح زمین، ارسال و دریافت اطلااعات از این ماهواره ها کندتر از زیرساختهای زمینی هستند که باعث میشدند گزینه های مناسبی برای سرویسهای پخش ویدیوی انلاین و گیم نباشند.

استارلینک نام شرکتی است که در اواسط سال 2019 شصت ماهواره را به منظور تست اینترنت ماهواره ای به آسمان فرستاد. این تست برای دستیابی به پینگ زیر 100 میلی ثانیه صورت گرفت که در مقایسه با سرویس های قدیمی که 600 میلی ثاینه تاخیر داشتند یک موفقیت بزرگ محسوب میشد. راز این موفقیت در فاصله خیلی کم با سطح زمین و تعدد زیاد این ماهواره ها بود. این پروژه به کمک SpaceX و موشک فالکون 9 این شرکت انجام شد. پس از موفقیت در فاز آزمایش، این شرکت تا کنون نزدیک به هزار ماهواره را در مدار زمین قرار داده که تا پوشش کامل کره زمین، نزدیک به 39 هزار تای دیگر در راه خواهد داشت.

ماهواره های استارلینک

ماهواره های استارلینک در محفظه پرتابی اسپیس ایکس

مشخصات اینترنت ماهواره ای استارلینک

استارلینک در فاز اولیه تجاری خود پهنای باند 30 تا 60 مگابیت بر ثانیه و در فاز نهایی 100 مگابیت را تضمین کرده است. تاخیر یا پینگ را بین 30 تا 90 عملیاتی کرده است که طبق قول ایلان ماسک این تاخیر در فازهای بعدی کاهش پیدا می کنند. لازم به ذکر است که این آمار، بدون راه اندازی سیستم لیزری این ماهواره ها اندازه گیری شده است.

قیمت این اینترنت برای کاربران فاز بتا، برای تجهیزات زمینی 500 دلار و آبونمان 100 دلار در ماه می باشند. ناگفته نمایند که ایلان ماسک دستور تولید تجهیزات ارزان تر را در اولویت شرکت قرار داده است.

خروجی تست واقعی از اینترنت ماهواره ای استارلینکهدف اصلی اینترنت ماهواه ای استارلینک

علیرغم تصور عمومی پروژه استارلینک برای ارائه اینترنت به تمام دنیا نیست. تعجب نکنید، در تمام دنیا پوشش خواهد داشت ولی بازار هدف آن برای عموم نمی باشد. ساده تر بگوییم، کاربرهای معمولی مثل من و شما نمی توانیم از این اینترنت استفاده کنیم.

استارلینک اساسا برای اهداف زیر بنا گذاشته شده است:

ارائه سرویس اینترنتی به مناطق دوردست که به لحاظ جغرافیایی امکان دسترسی به اینترنت زمینی را ندارند

تصور این که با گوشی همراه بتوانید به اینترنت استارلینک متصل میشوید کاملا غلط است. برای دریافت سیگنال این ماهواره نیاز به تجهیزات خاص آرایه فازی خواهید بود که خیلی گرانتر از تجهیزات فیبر نوری و ADSL میباشد. از طرفی نرخ قیمت این اینترنت بسیار گرانتر خواهد بود باعث میشود در مکانهایی که اینترنت زمینی وجود دارد اصلا صرفه نداشته باشد. با این حال استارلینک رسما اعلام کرده که هدف شرکت دسترسی اینترنت به مناطق دوردست است.

 

گیرنده آرایه فازی استارلینک

گیرنده آرایه فازی استارلینک

 

ارائه سرویس اینترنتی به بازارهای مالی و سازمانهای نظامی

کاهش پینگ تا میانگین 30 تا 70 میلی ثانیه در تست بتای این ماهواره ها موفقیت بزرگی است که در بازارهای مالی مثل بازارهای بورس سهام کشورهای مختلف می توانند یک فرصت استثنایی است. در گذشته، هزاران کیلومتر فیبر نوری در زیر اقیانوس کشیده میشدند تا به پینگهای مناسب برسند. اما الان کافی است با یک آنتن و گیرنده با سادگی به سرعت ها بالا دست بیابند. این مزیت برای سازمانهای نظامی که از فناوریهای آسمانی استفاده زیادی می کنند هم حایز اهمیت است. دسترسی سریع به اطلاعات و پوشش بدون محدودیت در تمام نقاط یک مزیت غیر قابل انکار می باشد.

ارائه سرویس اینترنت به کشورهایی که درخواست کنند

طبق اظهار مدیر ارشد عملیاتی اسپیس ایکس، این شرکت به هیچ وجه قصد شکستن قوانین کشورها را ندارد و به‌همین دلیل از همین حالا کشور به کشور و دولت به دولت برای ارائه خدمات اینترنت ماهواره‌ای درحال مذاکره است.

این یعنی در صورتی که ایران مایل به استفاده از این اینترنت نباشد ماهواره های استارلینک به هیچ وجه به تجهیزاتی که داخل این مرز وصل شوند اطلاعات دریافت و ارسال نخواهند کرد

استارلینک و اسپیس ایکس به هیچ وجه دوست ندارند کشورهایی همچون روسیه و چین که قابلیت انهدام ماهواره ها در بیرون از جو را دارند مورد هدف قرار بگیرند. این شبکه طوری طراحی شده اند که تا مکان دقیق گیرنده مشخص نباشد هیچ سرویسی به آن ارائه نخواهد شد. از طرفی با توجه به تحریم های ایران و قوانین داخلی استفاده از اینترنت، بعید است که ما رنگ این اینترنت را در داخل ایران ببینیم.

با این حال اگر اکنون ذر امریکا و کانادا زندگی می کنید و در مناطقی سکونت دارید که دسترسی به اینترنت سخت و گران است اکنون می توانید به وبسایت استارلینک مراجعه کنید و درخواست سرویس اینترنت ماهواره ای را ثبت کنید:

https://www.starlink.com/

کاروسل پست ها

یک نظر بگذارید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمتهای مورد نیاز با * مشخص شده اند

پست های اخیر

برترین نویسندگان

دارای نظر

ویدئوهای ویژه