728 x 90

ساز افریقایی کالیمبا چیست؟ – تاریخچه و تفاوتهای ساز کالیمبا و امبیرا

ساز افریقایی کالیمبا چیست؟ – تاریخچه و تفاوتهای ساز کالیمبا و امبیرا

ساز افریقایی کالیمبا چیست؟ – تفاوتهای ساز کالیمبا و امبیرا   تاریخچه کالیمبا و امبیرا ساز کالیمبا نسخه مدرن شده ساز سنتی Mbira امبیرا از خانواده آلات موسیقی سنتی مردم شونا از زیمبابوه است. این ساز از یک تخته چوبی و چندین تیغه فلزی تشکیل شده است. قدیمی ترین نسخه از این ساز 3000 سال

ساز افریقایی کالیمبا چیست؟ – تفاوتهای ساز کالیمبا و امبیرا

 

تاریخچه کالیمبا و امبیرا

ساز کالیمبا نسخه مدرن شده ساز سنتی Mbira امبیرا از خانواده آلات موسیقی سنتی مردم شونا از زیمبابوه است. این ساز از یک تخته چوبی و چندین تیغه فلزی تشکیل شده است. قدیمی ترین نسخه از این ساز 3000 سال پیش در سواحل غربی افریقا کشف گردید که تیغه هایش از جنس چوب بامبو بود. قدیمیی ترین امبیرا با تیغه فلزی هم در سواحل رود زامبزی مربوط به 1300 سال پیش کشف گردید. در سال 1950 این ساز توسط هیو تریسی موسیقی شناس مطرح به نحوی ساده و مدرنیزه شد که با موسیقی غربی همخوانی بیشتری داشته باشد تا بتواند به راحتی در خارج از قاره افریقا منتشر کند و آن را کالیمبا (Kalimba) نامگذاری کرد. بعد ها این ساز در دهه 80 میلادی توسط توماس ماپفومو روی صحنه موزیک راک آورده شد و کم کم مشهور گردید.

انواع و اقسام امبیرا

1. امبیرا زاوادزیمو Mbira dzavadzimu

به معنای “صدای اجداد”، ساز اصلی و سنتی شونای زیمبابوه است که از 22 تا 28 تیغه های فلزی تشکیل شده است و معمولا در مراسم سنتی و مذهبی ماپیرا  نواخته میشود. برای نواختن این ساز انگشت کوچک را در سوراخ سمت راست داخل کرده و با انگشتهای میانی تیغه ها را می نوازند. در این حالت با شست دست ساز را از سمت چپ آن نگه میدارند. گاهی تشتک هایی هم برای ایجاد صدا لرزشی نصب می کنند.

امبیرا زاوادزیمو نوع سنتی کالیمباMbira Dzavadzimu

2. امبیرا نیونگا نیونگا Mbira Nyunga Nyunga

این نوع از امبیرا که دارای 15 تیغه است اولین بار توسط جک تاپرا در استان مانیکالند زیمبابوه در کالج موسیقی کوانونونگا معرفی گردید. دارای دو ردیف متقارن از تیغه هاست و سوراخ نگهدارنده نسخه زاوادزیمو را ندارد.

کالیمبا نیونگا نیونگا

Kalimba Nyunga Nyunga

 

3. نیاری امبیرا Njari mbira

این نسخه از امبیرا دارای 32 تیغه است و در مناطق ماسوینگو Masvingo و ماکنده Makonde استفاده می شود.

نیاری امبیرا

Njirai mbira

 

4. نیاره Nhare

این نسخه دارای 23 یا 24 تیغه است. در زمان قدیم مردم زیمبابوه برای اجرای مراسم روحانی ارتباط با خدای خود Musikavanhu یا Nyadenga استفاده می کردند

نیاره امبیرا

Nhare

 

5. امبیرا ماتپه Mbira matepe

این ساز دارای 26 تیغه است و مختص مردم زیمبابوه و موزامبیک است.

امبیرا ماتپه

Mbira matepe

 

6. کالیمبا Kalimba (بیرون از افریقا)

این امبیرا توسط هیو تریسی به شکل دیاتونیک ساخته و کوک شد. به نحوی که با نت های رایج اروپایی همخوانی داشته باشد. نت ها در تیغه ها به شکل 1-3-5-7 یا 1-3-5 چیده شدند تا براحتی با دو انگشت و هر دو دست قابل نواختن باشد.

کوک آلتو برای کالیمبا

کوک آلتو برای کالیمبا

طرز گرفتن و نواختن کالیمبا

طرز گرفتن و نواختن کالیمبا

حتما بخوانید: ساز هنگ چیست و از کجا بخریم

 

 

کاروسل پست ها

یک نظر بگذارید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمتهای مورد نیاز با * مشخص شده اند

پست های اخیر

برترین نویسندگان

دارای نظر

ویدئوهای ویژه