728 x 90

واکسن کرونا باید چه مراحلی را طی کند تا به صورت ایمن به دست ما برسد

واکسن کرونا باید چه مراحلی را طی کند تا به صورت ایمن به دست ما برسد

مراحل تولید واکسن کرونا واکسن ها معمولاً قبل از رسیدن به کلینیک ها به سالها تحقیق و آزمایش نیاز دارند. در شرایط کنونی دانشمندان در حال رقابت برای تولید واکسن کرونا هستند تا حداکثر تا سال آینده به آن دست پیدا کنند . محققان در حال آزمایش 54 واکسن در آزمایشات بالینی بر روی انسان ها

مراحل تولید واکسن کرونا

واکسن ها معمولاً قبل از رسیدن به کلینیک ها به سالها تحقیق و آزمایش نیاز دارند. در شرایط کنونی دانشمندان در حال رقابت برای تولید واکسن کرونا هستند تا حداکثر تا سال آینده به آن دست پیدا کنند . محققان در حال آزمایش 54 واکسن در آزمایشات بالینی بر روی انسان ها و حداقل 87 واکسن پیش بالینی بر روی حیوانات هستند.

کار در ژانویه با رمزگشایی ژن SARS-CoV-2 آغاز شد . اولین آزمایشات ایمنی واکسن بر روی انسان در ماه مارس آغاز شد و اکنون 12 آزمایش به مراحل نهایی خود رسیده اند. برخی از این آزمایشات با شکست روبرو می شوند و برخی دیگر ممکن است بدون نتیجه مشخصی به پایان برسند. اما تعدادی از این واکسن ها ممکن است در تحریک سیستم ایمنی بدن برای تولید آنتی بادی موثر واقع شوند.

البته باید در نظر گرفت که واکسن ها به طور بالقوه ممکن است از مریض شدن جلوگیری کنند ، اما نمی توانند بیماری را درمان کنند. برای پیگیری راه های درمان Covid-19 ، به ردیاب دارو و درمان ویروس کرونا مراجعه کنید.

فرآیند آزمایش واکسن کرونا

چرخه تولید واکسن ، از آزمایشگاه تا کلینیک.

انواع ویروس و واکسن کرونا

آزمایش پیش بالینی

دانشمندان واکسن جدیدی را بر روی سلول ها آزمایش می کنند و سپس آن را به حیواناتی مانند موش یا میمون تزریق می کنند تا ببینند آیا پاسخ ایمنی ایجاد می کند یا خیر. ما 87 واکسن پیش بالینی را در حال توسعه فعال تایید کرده ایم.

فاز 1 آزمایشات ایمنی

دانشمندان برای آزمایش ایمنی و دوز و همچنین تأیید تحریک سیستم ایمنی ، واکسن را به تعداد کمی از افراد می دهند.

مرحله 2 آزمایشات گسترده

دانشمندان این واکسن را به صدها نفر تقسیم شده به گروه های مختلف مانند کودکان و افراد مسن می دهند تا ببینند آیا عملکرد واکسن در آنها متفاوت است. این آزمایشات توانایی واکسن را در تحریک سیستم ایمنی بدن آزمایش می کنند.

فاز 3 آزمایشات کارآمدی

دانشمندان این واکسن را به هزاران نفر می دهند. در مقایسه با داوطلبانی که دارونما دریافت کرده اند منتظر می مانند و عملکرد را بررسی نمایند. این آزمایشات می تواند تعیین کند که آیا واکسن از ویروس کرونا محافظت می کند یا خیر. در ماه ژوئن ، FDA به سازندگان واکسن توصیه کرد که مایلند شواهدی را مشاهده کنند که نشان می دهد واکسن ها می توانند حداقل 50 درصد از کسانی که آن را دریافت می کنند محافظت کند . علاوه بر این ، آزمایشات فاز 3 به اندازه کافی بزرگ هستند که شواهدی از عوارض جانبی نسبتاً نادر را که ممکن است در مطالعات قبلی از دست رفته باشد ، نشان می دهد.

تصویب زودرس یا محدود

 چین و روسیه واکسن ها را بدون انتظار برای نتایج آزمایشات فاز 3 تصویب کرده اند. کارشناسان می گویند این روند عجولانه خطرات جدی دارد .

تصویب

قانونگذاران در هر کشور نتایج آزمایش را بررسی می کنند و تصمیم می گیرند که واکسن را تأیید کنند یا خیر. در طی همه گیری ، ممکن است واکسن قبل از تأیید رسمی ، مجوز استفاده اضطراری را دریافت کند. هنگامی که واکسن مجوز گرفت ، محققان همچنان  افرادی که این واکسن را دریافت می کنند تحت نظارت میگیرند تا از ایمن و موثر بودن آن اطمینان حاصل کنند.

فازهای ترکیبی

یکی از راه های تسریع در تولید واکسن ترکیب فازها است. بعضی از واکسن های ویروس کرونا اکنون در مرحله آزمایش 1/2 قرار دارند ، به عنوان مثال ، شرکت داروساز مرحله اول را بر روی صدها نفر تست کی کنند.

موقتا متوقف

اگر محققان در داوطلبان علائم نگران کننده مشاهد کنند، کل فرایند را موقتا معلق اعلام می کنند. پس از تحقیقات بیشتر ، ممکن است تحقیقات از سر گرفته یا رها شوند.

کاروسل پست ها

یک نظر بگذارید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمتهای مورد نیاز با * مشخص شده اند

پست های اخیر

برترین نویسندگان

دارای نظر

ویدئوهای ویژه