728 x 90

مقایسه کرونا و آنفلوانزا – تفاوتها و شباهت ها از دیدگاه سازمان بهداشت جهانی

مقایسه کرونا و آنفلوانزا – تفاوتها و شباهت ها از دیدگاه سازمان بهداشت جهانی

مقایسه کرونا و آنفلوانزا بعضی از تئوری ها و نظریه های عامی در خصوص بیماری کرونا که توسط ویروس کووید-19 ایجاد می شود موضوع اصلی مجالس مجازی و خانوادگی است. این موضوع تا جایی پیش می رود که حتی افرادی که تجربه بیماری کرونا را داشته اند با توجه به علایم خود، این بیماری را

مقایسه کرونا و آنفلوانزا

بعضی از تئوری ها و نظریه های عامی در خصوص بیماری کرونا که توسط ویروس کووید-19 ایجاد می شود موضوع اصلی مجالس مجازی و خانوادگی است. این موضوع تا جایی پیش می رود که حتی افرادی که تجربه بیماری کرونا را داشته اند با توجه به علایم خود، این بیماری را با بیماریهای دیگری همچون آنفلوانزا مقایسه می کنند. این افراد دو دسته هستند و عده ای کرونا را بسیار خطرناکتر از آنفلوانزا توصیف می کنند در صورتیکه عده ای در مقابل، آنفلوانزا را مهلک تر میدانند. لذا بر این شدیم که مقایسه ای بین این دو بیماری داشته باشیم، اما از زبان سازمان بهداشت جهانی.

در نتیجه، توجه داشته باشید که مقاله پیش رو ترجمه مقاله ای با همین عنوان از سازمان بهداشت جهانی است که لینک آن در اینجا آورده شده است.

تفاوتها و شباهت های بیماری کرونا و آنفلوانزا

با ادامه تکامل شیوع COVID-19 ، مقایسه ها با آنفلوانزا انجام شده است. هر دو باعث بیماری تنفسی می شوند ، اما تفاوت های مهمی بین دو ویروس و نحوه انتشار آنها وجود دارد. این پیامدهای مهمی در اقدامات بهداشت عمومی دارد که می تواند برای پاسخ به هر ویروس اجرا شود.

ویروس های COVID-19 و آنفلوانزا چگونه شبیه هستند؟

اولاً ، ویروس های کرونا و آنفلوانزا یک بیماری مشابه دارند. یعنی هر دو باعث بیماری تنفسی می شوند که به صورت طیف وسیعی از “بی علامت” یا “خفیف” تا ب”یماری شدید” و “مرگ” بروز می کند.

ثانیا ، هر دو ویروس از طریق تماس ، قطرات و ترشحات منتقل می شوند. در نتیجه ، همان اقدامات بهداشت عمومی ، مانند بهداشت دست و آداب تنفس خوب (سرفه در آرنج یا دستمال و دفع سریع آن) ، اقدامات مهمی است که همه می توانند برای جلوگیری از ابتلا انجام دهند.

ویروس های COVID-19 و آنفلوانزا چه تفاوتی دارند؟

سرعت انتقال یک نقطه تفاوت مهم بین این دو ویروس است. آنفلوانزا دارای یک دوره انکوباسیون میانه کوتاهتر (مدت زمان انتقال تا بروز علائم) و یک سری سریال کوتاهتر (زمان بین موارد متوالی انتقال) نسبت به ویروس COVID-19 است. فاصله سریال برای ویروس کرونا 5-6 روز برآورد شده است ، در حالی که برای ویروس آنفلوانزا ، فاصله سریال 3 روز است. این بدان معنی است که آنفلوانزا می تواند سریعتر از COVID-19 گسترش یابد.

بعلاوه ، انتقال در 3-5 روز اول بیماری یا انتقال بالقوه قبل از علائم – انتقال ویروس قبل از ظهور علائم – عامل اصلی انتقال آنفلوانزا است. در مقابل ، با در نظر گرفتن این که هنوز در حال تحقیق هستیم،  افرادی هستند که می توانند ویروس COVID-19 را 24-48 ساعت قبل از شروع علائم گرفته باشند.

تعداد تولیدمثل – تعداد انتقالهای ثانویه از یک فرد آلوده – برای ویروس COVID-19 بین 2 تا 2.5 است ، بیشتر از آنفلوانزا.

کودکان محرک مهم انتقال ویروس آنفلوانزا در جامعه هستند. برای ویروس COVID-19 ، داده های اولیه نشان می دهد که کودکان کمتر از بزرگسالان تحت تأثیر قرار می گیرند و میزان حملات بالینی در گروه سنی 0 تا 19 کم است. اطلاعات اولیه از مطالعات انتقال خانگی در چین نشان می دهد که کودکان از بزرگسالان مبتلا می شوند ، نه برعکس.

آمار تلفات از ویروس کرونا و آنفلوانزادر حالی که دامنه علائم برای این دو ویروس مشابه است ، اما به نظر می رسد شدت اثرگذاری متفاوتی دارند. برای کرونا ، داده های تا به امروز حاکی از آن است که 80٪ از ابتلاها خفیف یا بدون علامت هستند ، 15٪ ابتلاها شدید همراه با نیاز به اکسیژن و 5٪ ابتلاها بحرانی هستند. این بخشهای ابتلای شدید و بحرانی بالاتر از مواردی است که برای ابتلا به آنفلوانزا مشاهده می شود.

كساني كه بيشتر در معرض خطر ابتلا به آنفلوانزا هستند كودكان ، زنان باردار ، سالخوردگان ، بيماران طبيعي مزمن و بيماران مبتلا به اختلالات سيستم ايمني هستند. برای کرونا ، نتیجه تحقیقات فعلی ما این است که سن بالاتر و شرایط زمینه ای خطر ابتلا به ابتلای شدید را افزایش می دهد.

به نظر می رسد میزان مرگ و میر ناشی از کرونا بیشتر از آنفلوانزا ، به ویژه آنفلوانزای فصلی باشد. در حالی که درک کامل مرگ و میر واقعی و دقیق کرونا مدتی طول خواهد کشید ، اما داده هایی که تاکنون داریم نشان می دهد که نسبت مرگ و میر خام (تعداد مرگ گزارش شده تقسیم بر موارد گزارش شده) بین 3-4٪ است ، نرخ مرگ و میر به ابتلا (تعداد مرگ گزارش شده تقسیم بر تعداد ابتلا ها) کمتر خواهد بود. در مورد آنفلوانزای فصلی ، مرگ و میر معمولاً زیر 0.1٪ است. با این حال ، مرگ و میر تا حد زیادی تحت تاثیر دسترسی و کیفیت مراقبت های بهداشتی است. یعنی هر چقدر کیفیت این مراقبتها بالاتر باشد قاعدتا این اعداد کمتر میشوند و بالعکس.

چه مداخلات پزشکی برای ویروس های کرونا و آنفلوانزا در دسترس است؟

در حالی که در حال حاضر تعدادی از روشهای درمانی در چین در آزمایشات بالینی وجود دارد و بیش از 20 واکسن در حال تولید برای کرونا هستند ، در حال حاضر هیچ واکسن مجاز یا درمانی برای کرونا وجود ندارد. در مقابل ، آنتی ویروس ها و واکسن های آنفلوانزا موجود است. اگرچه واکسن آنفلوانزا در برابر ویروس کرونا موثر نیست ، اما توصیه می شود هر سال واکسینه شوید تا از ابتلای آنفلوانزا جلوگیری شود.

منبع: سازمان بهداشت جهانی

حتما بخوانید: واکسن کرونا باید چه مراحلی را طی کند تا به صورت ایمن به دست ما برسد

 

کاروسل پست ها

یک نظر بگذارید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمتهای مورد نیاز با * مشخص شده اند

پست های اخیر

برترین نویسندگان

دارای نظر

ویدئوهای ویژه