728 x 90

PS5 بخرم یا نخرم؟ قیمت PS5 چقدر معقول است؟

PS5 بخرم یا نخرم؟ قیمت PS5 چقدر معقول است؟

PS5 بخرم یا نخرم؟ قیمت PS5 چقدر معقول است؟ با توجه به بالا بودن قیمت PS5 بخرم؟ یا صبر کنم قیمتش کاهش پیدا کند. اگر قرار باشد صبر کنم تا قیمتش کاهش پیدا کنم چقدر باید صبر کنم؟ چند ماه؟ تا چه قیمتی؟ اصلا خریدن پلی استیشن به صرفه است یا نه؟ اینها همگی سوالاتی

PS5 بخرم یا نخرم؟ قیمت PS5 چقدر معقول است؟

با توجه به بالا بودن قیمت PS5 بخرم؟ یا صبر کنم قیمتش کاهش پیدا کند. اگر قرار باشد صبر کنم تا قیمتش کاهش پیدا کنم چقدر باید صبر کنم؟ چند ماه؟ تا چه قیمتی؟ اصلا خریدن پلی استیشن به صرفه است یا نه؟

اینها همگی سوالاتی هستند که این روزها جامعه گیمری در ایران در حال دست و پنجه نرم کردن هستند. افزایش قیمت دلار و نبود نمایندگی رسمی فروش در ایران دو معضل اصلی این سردر گمی و حتی ناامیدی در این قشر از جوانان هستند. با این حال وفاداران این کنسولها در حال برنامه ریزی برای مهاجرت از نسل هشتم به نسل نهم این بازیها هستند، پس پاسخ به سوالات فوق می تواند کمک بزرگی به این عزیزان باشد. از طرفی چون خودم را از این جامعه جوان و امیدوار میدانم تصمیم گرفتم آستین بالا زده و در این راه اقدامی کنم و به این پرسشها پاسخ بدهم.

PS5 بخرم؟

پاسخ این سوال ساده است: “بله”. این سوال بیشتر برای کسانی پیش می آید که به تازگی میخواهند کنسول بازی بخرند و در کشاکش این ابهامات احتمالی مانده اند که اصولا داشتن این کنسول بازی خوب است یا نه؟ برای فرزندشان یا خودشان چه تبعات احتمالی می تواند داشته باشد؟ با چه هزینه ها و ریسک هایی می توانند روبرو شوند؟. ما در این مقاله بسنده می کنیم که “بله، قطعا بخرید!”. اما در مقاله ای جدا مفصل صحبت خواهیم کرد.

قیمت PS5 بالاست، الان بخرم یا صبر کنم که ارزان تر شود؟

این مساله همیشه در ابتدای عرضه کنسولها طی سالهای پیش بوجود می آمد. این موضوع علل مختلی دارد. اول اینکه بعلت نبود نمایندگی رسمی SONY در ایران قیمت مشخصی ندارد. البته این بدان معنی نیست که این کنسول کلا قیمت مشخصی ندارد. قیمت رسمی PS5 که توسط پلی استیشن اعلام شده برای نسخه عادی 499 دلار و برای نسخه دیجیتال 400 دلار است. این دونسخه به لحاظ قدرت و راندمان مانند هم هستند و تنها تفاوتشان در نبود درایو دیسک برای نسخه دیجیتال است. نبود دیسک درایو به این معنی است که برای بازی روی این کنسول نمیتوان دیسک بازی را خرید و از آن استفاده کرد، بلکه باید بازی را از استور اینترنتی خرید و مستقیما روی کنسول دانلود کرد. نسخه عادی هر دو قابلیت بازی با دیسک و بصورت دانلود را داراست، همانند کلیه نسخه های PS4. در آینده در خصوص تفاوت تکنیکی این دو نسخه صحبت خواهیم کرد.

محاسبه قیمت معقول PS5

حال برای استخراج قیمت معقول PS5 کافی است قیمت رسمی را در قیمت روز دلار ضرب کنیم و درصدی هم سود و گمرک در نظر بگیریم. برای نسخه عادی پلی استیشن5 و قیمت دلار (25 هزار تومان)  و 25 درصد سود و گمرکات (البته این یک حدس است و خوشحال میشویم که از خوانندگان اعداد دقیق را دریافت کنیم) میتوان حدس زد:

500x25000x1.25=15265000  :تومان قیمت برای نسخه عادی PS5

400x25000x1.25=12500000 :تومان قیمت برای نسخه دیجیتال PS5 (بدون دیسک درایو)

قیمت کنسولهای PS5

پس اعلام اعداد نجومی برای این دو کنسول مثل 25 میلیون یا 30 میلیون یا حتی اعدادی مانند 37 میلیون برای نسخه دیجیتال واقعا بی انصافی است.

پس اگر بخواهیم پاسخ قطعی بدهیم، بهتره بگوییم که هر گاه قیمت کنسول به قیمت های رسمی نزدیکتر شد و حاضر شدید بهای سود تاجر را پرداخت کنید بخرید. به اعتقاد من این کنسول با نرخ دلاری 25 هزار تومان بیش از 15 میلیون ارزش خریدن ندارد!. رسیدن به این قیمت هم کاملا وابسته به واردات کنسول توسط تاجران است، هر چقدر تعداد این تاجران و کنسولهای وارداتی بیشتر شود، بازار رقابتی تر و قیمتها کمتر خواهد شد.

البته شاید کسانی هم باشند که قصد دور انداختن پول خودرا دارند یا حاضر هستند هر بهایی را برای رسیدن سریعتر به این کنسول پرداخت کنند. اما با خود روراست باشیم.

آیا بدست آوردن سریع PS5 می تواند مزیتی را برای ما ایجاد کند؟

پاسخ این سوال کمی با سلیقه ها و کمی هم با روانشناسی رقابت در رابطه است. همزمان با عرضه این کنسول و تا این تاریخ که تقریبا چند هفته از عرضه عمومی می گذرد تعداد اندکی بازی معرفی شده اند که حقیقتا بازی هایی نیستند که ما راتحریک به آتش زدن جیب خود کند.

بازیهای هنگام عرضه کنسول PS5

بعضی از این بازیها هم اکنون در PS4 عرضه شده و قابل بازی کردن هستند. مابقی بازی هایی هستند که مخاطبان خاص خودرا دارند یا حتی ریمستری از بازیهای قدیمی و تکراری هستند. پس به شخصه فکر می کنم حتی بازیهایی هم تا کنون برای هیجانی شدن ندارد. بازیهای خوبی چون Cyberpunk یا Elden Ring یا نسخه جدید God of War.

حالا من چکار کنم؟ PS5 بخرم یا نخرم؟

خریدن PS5 را به همه دوستداران صنعت گیمینگ پیشنهاد می کنم اما به نظر من بهترین پیشنهاد صبور بودن است. صبر تا کاهش قیمت PS5 و عرضه بازیهای جدید. در حال حاضر کنسول PS4 بازیهای بسیار متنوع و جذابی برای تجربه دارد. شاید یک استراتژی خوب این است که تا تابستان سرگرم PS4 خود باشید و اگر کنسول هم ندارید سرگرم بازیهای رایانه ای، موبایلی و تبلتی باشید و تا تابستان صبر کنید.

حتما بخوانید:PS4 مقابل PS5 – مقایسه دقیق بین دو کنسول PS4 و PS5

6 نظر

کاروسل پست ها

یک نظر بگذارید

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد. قسمتهای مورد نیاز با * مشخص شده اند

6 نظرات

 • Saeidf
  7 آذر, 1399, 10:11 ق.ظ

  انشاالله که وارداتش زیاد بشه که قیمتش بیاد پایین

  پاسخ
  • حسین@Saeidf
   7 آذر, 1399, 10:47 ق.ظ

   خدا کنه تا اون موقع قیمت دلار زیاد بالا نره! همین قیمت 15 میلیون برای ما دست نیافتنیه!!

   پاسخ
 • صالح
  19 اسفند, 1399, 4:08 ق.ظ

  خریدش به جز یه ذره سرگرمی همش بدبختیه
  چشم ها رو داغون میکنه
  وقت آدم رو میگیره
  هیچ سودی نداره
  حجم دانلود هاش گردن آدم رو میکشه
  به قرآن خودم که ps4 دارم برای دانلود بازی ها دهنم سرویس شد (حال بماند پلی استیشن 5)
  بری بیرون بازی هکی هم بریزی کلی پول پیادت میکنن و از همه نظر هم حرامه
  چون دزدی هستش.
  و خلاصه حال آدم گرفته میشه
  پول رو همین طور آتش میزنه
  و هزینه های زجر آور و حال بهم زن سنگین
  مشکلات جسمانی شدید و زجر آور بهمراه داره
  میتونی با این پول کلی چیز بهتر بخری
  فقط داری پولت رو در یک کلام می‌ریزی تو چاه
  چون خودم چند تا کنسول بازی داشتم
  معایب کلی :
  دانلود های َسنگین و حال گیر
  حجم اینترنت مصرفی فوق العاده بالا
  اسراف عمر و وقت و سرمایه ها
  یه تلویزیون 8k میخواد که حتی ثروت مند ترین افراد جهان هم بزور می‌خرن اینو
  بیهوده و اتلاف عمر
  آدم رو با یه دسته میندازه یه گوشه مثل جنازه
  ضعف و مشکلات جسمانی و بینایی
  عمر رو تلف میکنه
  رسیدن به اینترنت شبانه و بی خوابی زجر آور
  باعث کسالت و افسردگی
  و..

  پاسخ
  • smeydis@صالح
   21 اسفند, 1399, 9:37 ب.ظ

   صالح جان اولا حتما نباید یک تلوزیون 8k داشته باشی دوما برای دانلود اینترنت نامحدود شبانه هست برای قیمت بازی ها هم که اکانت های ظرفیتی رو پیشنهاد میکنم که هم قانونین و قیمتشون هم خیلی مناسبه بعدشم که بازی کردن با کنسول pc و موبایل برای گیمرها لذت بخشه به نظر من واقعا هیچ کدوم از انتقادات شما درست نیست و تو همین ایران خودمون راه حل داره

   پاسخ
   • smeydis@smeydis
    21 اسفند, 1399, 9:40 ب.ظ

    در ضمن اینم یادم رفت برای دانلود بازی با نت شبانه کافیه یه شب یا حداکثر دو شب اون هم شبای تعطیل تا یک بیدار بمونی که اونم نیاز نیست شب بخواب ساعت کوک کن بیدار شو و دانلود رو بزار شب بخواب سرعت اینترنت شبانه هم بالاست خدا رو شکر

    پاسخ
   • مهدی @smeydis
    26 اسفند, 1399, 4:11 ق.ظ

    اتفاقا تک تک جملات صالح کاملا حقیقت داشت
    اگر یکم تفکر داشته باشی میفهمی

    پاسخ

پست های اخیر

برترین نویسندگان

دارای نظر

ویدئوهای ویژه